logo Związku Podhalan, 3 kB

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko


Dom Ludowy w Kościelisku


Dom Ludowy, 13 kB

Sól skalnej ziemi.
Ci, którym leżą na sercu Orkanowskie "Wskazania dla Synów Podhala", którzy są wierni korzeniom i mądrze zatroskani o przyszłość swojej ziemi - skupiają się głównie w szeregach Związku Podhalan. Kościeliski Oddział ZP działa od 1925 roku, mając za twórców postaci tak znakomite jak m.in. prof. Andrzej Stopka-Nozimek - pierwszy wykształcony góral, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, długoletni dyrektor seminarium nauczycielskiego w Kętach i poprzednik Tetmajera w literackim stosowaniu gwary góralskiej; Stanisław Nędza-Kubiniec - ludowy poeta o dużym talencie i społecznikowskim zacięciu; Stanisław Nędza-Chotarski - jeden z najznakomitszych muzyków Podhala, twórca nigdy nie zapisanych, lecz przekazywanych z pokolenia na pokolenie nut zwanych nutami Chotarskiego. Znalazło się w tym gronie wielu zdolnych cieśli, budorzy, ludowych artystów, muzykantów, prymistów i założycieli kapel.

Polaniorzem 25 kB

Dom Ludowy zaczęto w Kościelisku wznosić w latach trzydziestych, a tuż przed wojną, w 1939 r., gościł on Zjazd Podhalan. Po wojnie budynek ten wyremontowano. Od roku 1997 mieści się w nim ośrodek kultury, ma też swą siedzibę zespół "Polaniorze". Dzieci mogą poznać gwarę, tajniki gry na skrzypcach i góralskie rzemiosła w kole "Zowaternik". Sala teatralna Domu Ludowego mieści 150 osób i zwłaszcza w czasie świąt, ferii, wakacji tętni życiem - tu można spotkać żywy folklor, obejrzeć wystawy prac ludowych twórców, słowem góralską kulturę w różnorakich jej formach i przejawach.
Kunsztem swojego tańca i śpiewu, wiernością tradycji - zasłynął zespół "Polaniorze", od 1977 r. skupiający zawołanych tancerzy i muzyków z Kościeliska i okolic. Atuty tej grupy to żywiołowość, autentyzm odtwarzanych zwyczajów i obrazów z życia polaniarskiej wsi. Członkowie zespołu błysnęli tez aktorskim talentem, kreując wiele postaci, m.in. w filmie "Ród Gąsieniców". "Złotą Ciupagę" na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wytańczyli i wyśpiewali sobie w roku 1978. "Polaniorze" robili furorę na wielu scenach w Polsce i za granicą, oczarowywali festiwalową publiczność, niosąc w świat góralskie nuty i zwyk.

6,8 kB10 kB

Oprócz tego zespołu działa w gminie jeszcze kilka innych, młodszych regionalnych grup: szkolny zespół "Witowianie", którego dziełem są znakomite inscenizacje góralskich sztuk; ich rówieśnicy - "Dzianiszanie", słynący zwłaszcza śpiewem dziewcząt; dziecięcy zespół "Polany", założony przez córkę Stanisława Nędzy-Kubińca, Helenę Knurowską, niezrównany w pokazywaniu zwyczajów i obrzędów. W niektórych miejscach, jak np. w Dzianiszu, żywa jest tradycja chodzenia po kolędzie, co świadczy, że z autentycznym folklorem można się zetknąć nie tylko na scenie.

8,2 kB 11 kB 7,7 kB

tekst: © 2001 Anna Szopińska
fotografie: © 2001 Wojciech Smolak.


Dom Ludowy
im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
tel.: (18) 20 70 306
  e-mail: Dom Ludowy


Oferujemy wynajem wielkiej sali ze sceną na różne spotkania, imprezy kulturalne, występy, wystawy, a także na uroczystości rodzinne i wesela.            szczegóły >>



<< powrót do strony głównej