znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 10.02.2016
IMPREZY
NUTY WIELKIEGO PASTERZA
koncert zespołu Trebunie-Tutki
Nuty Wielkiego Pasterza
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na koncert zespołu "Trebunie-Tutki" do Domu Ludowego w Kościelisku, w czwartek 11 lutego, o godz. 19.00.
Trebunie Tutki
Bilety w cenie 35 zł i 25 zł (ulgowe dla dzieci do lat 12) dostępne w GOKR Kościelisko przy ul. Nędzy-Kubińca 76 od poniedziałku do czwartku w godz. 8.30 - 16.30. Informacja pod nr tel. 18 20 700 51
Zapraszamy!

FERIE z FOLKLOREM 2016
Z przykrością informujemy, że w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,
planowana na 14 lutego
Parada Gazdowska w Kościelisku
ZOSTAJE ODWOŁANA.
Organizatorzy
Ferie z Folklorem 2016

WYSTAWY
Wystawa twórczości
Zofii Forteckiej i Magdaleny Forteckiej
tryptyk
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na wystawę malarstwa na szkle pani Zofii Forteckiej oraz jej córki Magdaleny Forteckiej.
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16.30 w siedzibie Ośrodka przy ulicy Nędzy-Kubińca 76.
Wystawa będzie czynna do 31 marca br.

Zofia Fortecka, samorodna artystka z Zakopanego. Pochodzi ze starych góralskich rodzin Stopków i Krzeptowskich. Absolwentka Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Pierwsze próby malarskie podjęła na początku lat 80, a na dobre malować zaczęła po ukończeniu kariery zawodowej. W swojej twórczości czerpie inspiracje ze sztuki podhalańskiej a także bizantyjskiej, gotyckiej czy romańskiej. Jej znakiem rozpoznawczym są miniatury na szkle, składane z drobnych elementów (od 2,5 x 2,5 cm do 11 x 8 cm) w tryptyki lub krzyże. Artystka tworzy z nich opowieści o życiu świętych, ilustruje historie biblijne, legendy, przedstawia sceny rodzajowe. Wykonała także drogi krzyżowe do kościołów. Zaprezentowała dziesiątki wystaw w Polsce, w kilkunastu krajach Europy a także w Stanach Zjednoczonych i Meksyku (gdzie uczyła ponadto techniki malowania na szkle w Mexico City). Jej obrazki znaleźć można w wielu muzeach i zbiorach prywatnych. Zabytkowa góralska chata na Krzeptówkach, gdzie mieści się stała wystawa prac jej i córki, znalazła się na „Szlaku dziedzictwa kulturowego Podtatrza”.

Magdalena Fortecka, córka Zofii, poznawała technikę malowania na szkle na kursach u Jana Jachymiaka i Jana Kosińskiego. Potem wyjechała do Warszawy, jest anglistką, tłumaczką. Pod koniec lat osiemdziesiątych wróciła do malowania, a jej ulubionym tematem stały się anioły. Od pewnego czasu także ryby. Wystawia głównie razem z matką, w Polsce i za granicą, przygotowuje również wystawy indywidualne. Janusz Fortecki oprawia dzieła żony i córki w drewno i mosiądz, nadając im ostateczny szlif.