znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 1.01.2017
IMPREZY
Przy Betlejemskik Horak
9siył
1 lutego 2017r. godz. 19.00 – Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453 „Przy Betlejemskik Horak” koncert góralskich kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „9-SIYŁ”.
ZESPÓŁ 9-SIYŁ to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane), która powstała ad hoc na potrzeby nagrania Programu „Ziarno” z TVP 1 a potem wspólnego kolędowania w Parafii św. Katarzyny w Warszawie. Młodzież od najmłodszych lat kultywuje tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami a także instruktorami zespołów regionalnych na tym terenie.
Nazwa zespołu oznacza kwiat dziewięćsił - to stara góralska nazwa rośliny mającej w sobie 9 mocy, które dają człowiekowi 9 sił, a te z kolei są 9 razy silniejsze niż wszystkie inne zioła – nomen omen kapela składa się z czterech muzykantów, którzy szczycą się swoim rokiem urodzenia 1999. Różnorodność charakterów i silne osobowości tworzących zespół przywodzi na myśl magiczną moc rośliny, czego namacalnym dowodem jest muzyka grana przez tę młodzież a także jej siła, energia, tradycyjne ale jednak indywidualne i niepowtarzalne brzmienie. W 2016 roku kapela zespołu została nagrodzona Srebrnym Zbyrkadłem w konkursie kapel na MFFZG w Zakopanem oraz zdobyła I miejsce na 41 Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu w kategorii młodzieżowej.
Bilety w cenie 20 zł, ulgowe 15 zł. * do nabycia w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko, ul. Nędzy-Kubińca 76 w dni robocze w godz. 10.00-16.00 lub bezpośrednio przed koncertem w Domu Ludowym
WYSTAWY
Wizyty prezydentów
12 stycznia 2017 r. godz. 18.00 w Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku, ul. Nędzy Kubińca 136 odbędzie się finisaż wystawy historycznej „Tutaj w Tatrach czułem się najlepiej. Wizyty Prezydentów II RP W Nowym Targu, Kościelisku i na Podhalu”.
Prezentacja Roberta Kowalskiego, kierownika Muzeum Podhalańskiego im. Mieczysława Pajerskiego w Nowym Targu pt. „Wizyty Prezydentów II RP na Podhalu”.
Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek materiały i pamiątki z pobytów Prezydenta Mościckiego w Kościelisku o przyniesienie ich na spotkanie.

Wystawa ikon Małgorzaty Stańdo
IKONY Małgorzaty Stańdo
Wystawa czynna od 12 grudnia do 31 stycznia 2017 r., w dni robocze w godz. 9.00-16.00, w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, ul. Nędzy-Kubińca 76.

Małgorzata Stańdo
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie o kierunku matematyka i zarządzanie w oświacie. Wieloletni nauczyciel, dyrektor, wizytator i wychowawca.
Z zawodu matematyk o zainteresowaniach humanistycznych i plastycznych. Próbowała swoich sił w poezji, malowała na szkle i farbami olejnymi, zdobiła za pomocą techniki decoupage, ale najbardziej zachwyciła ją praca nad ikonami.
Pisanie ikon rozpoczęła na rekolekcjach w Wadowicach pod kierunkiem Barbary i Krzysztofa Cudo. Rozwijała swój warsztat również w Krakowie u Jezuitów pod opieką wnikliwego oka ojca Zygfryda Kotta i w krakowskiej cerkwi u pana Wiesława Trzpisa.
Pani Małgorzata jest autorką wielu ikon malowanych według ścisłych reguł ikonograficznych wzorowanych na ikonach bizantyjskich i starorosyjskich. Są wśród nich ikony Pantokratora, Mandyliony, Matki Boże, ikony świąteczne takie jak: Zwiastowanie, Przemienienie Pańskie i Ukrzyżowanie.
Najczęściej w pracach pani Małgorzaty występuje motyw Matki Bożej Eleusa - Czułej lub po rosyjsku Umilenije. Jest to przedstawienie matki Bożej czule przytulającej Jezusa – wyrażającej najpiękniejszą miłość matki do dziecka. Wiele ikon znajduje się w prywatnych zbiorach i w galerii w Orawskim Dworze w Zubrzycy Górnej. Swoje prace maluje i wystawia dla ludzi, którzy potrafią się zachwycić tą wyjątkową sztuką skłaniającą do modlitwy i refleksji.